Co přinese rok 2019 Brnu a kraji? Dopravní omezení, nová letecká spojení i oslavy

Brňané musejí v roce 2019 počítat s dopravními omezeními kvůli velkým stavbám a opravám, ale na druhé straně se mohou těšit na oslavy kulatých výročí

Masarykova i Mendelova univerzita, jejichž desetitisíce studentů mají výrazný podíl na atmosféře města, si připomenou 100 let existence. Navíc uplyne 150 let od zahájení provozu hromadné dopravy ve městě.

Po celý rok 2019 potrvá částečná výluka na hlavním železničním nádraží, kvůli které musela většina cestujících změnit svou navyklou trasu. Provoz se přesunul hlavně na dolní nádraží. Po většinu roku také motoristé ani tramvaje neprojedou po zábrdovickém mostě. Další komplikace pramení třeba z rozpracované přeložky tramvajové trati z Dornychu na Plotní. Stavbaři budou pracovat také na dalších úsecích velkého městského okruhu.

Rok 2019 je významný pro brněnský dopravní podnik. Před 150 lety totiž vyjela z dnešního Moravského náměstí k Semilassu linka koňky, tedy tramvaje tažené koňmi. Byl to vůbec první městský kolejový provoz v českých zemích. Dopravní podnik postupně k výročí renovuje historická vozidla a chystá i knihu.

Brněnská MHD se rovněž v jubilejním roce po letech dočká většího rozšíření trolejbusové sítě, a to dál do líšeňského sídliště. Troleje povedou od zastávky Novolíšeňská až do smyčky Jírova. Optimistická varianta počítá i se začátkem stavby tramvajové tratě ze Starého Lískovce do bohunického kampusu.

Více zde:https://www.brnan.cz/