Divadelní obor nabízí žákům seznámení s praktickou divadelní tvorbou a s teorií i historií a divadla. Studium divadelního oboru čtyřleté nebo osmileté. Během této doby mají žáci možnost v praxi vyzkoušet a osvojit si herecké techniky spjaté s tradičními formami evropského divadla a také techniky vycházející z mimoevropských divadelních systémů. Kvalitní zvládnutí herectví by pro žáky nebylo možné bez průpravy i v dalších disciplínách, proto je kladen velký důraz na rozvoj a získávání dovedností ve zpěvu, hlasové výchově a tanci.
Nedílnou součástí výuky je práce na inscenaci. Na počátku je adaptace či dramatizace textu, návrh scény, zkoušky, výroba dekorací a kostýmů, práce s divadelním osvětlením atd. Vrcholem práce jsou veřejnosti nabízená představení.
Získané dovednosti však neslouží pouze jako příprava na vysoké školy a vyšší odborné školy s hereckým zaměřením – schopnost vystupovat před publikem, práce s emocemi, mimikou, gesty a kultivovaným mluvním projevem je využitelná v jakémkoli jiném oboru.
Důraz je rovněž kladen na divadelní teorii, která žákům divadelního oboru umožňuje lépe zvládnout, pochopit a na jevišti aplikovat jednotlivé herecké techniky. Nedílnou součástí studia divadelního oboru jsou také pravidelné návštěvy brněnských divadel a analýza zhlédnutých inscenací.
Odměnou je kromě potlesku možnost prezentovat své umění nejen na školních akcích (divadelní představení, moderování koncertů, autorská čtení), ale pro ty nejlepší i na akcích mimoškolních – spolupráce s brněnskými divadly, práce ve filmu a v televizi a účast na literárních soutěžích.
Více o divadelním oboru na stránkách gymnázia: