Výstava začíná již 18.12. 2018. Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.
Nikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití.
Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní. Např. půl roku po jeho smrti nejvyšší soud USA vydal rozhodnutí, že patenty na Marconiho bezdrátový přístroj patří Teslovi. To bylo v roce 1943. Na sklonku svého života jej lidé vnímali jako nemajetného podivína, jehož představy už málokdo bral vážně. Vždyť kdo by si dovedl představit, že, jak předpovídal, jednou vznikne celosvětová informační bezdrátová síť pro přenos hlasu, textu a obrazu?