PILOTNÍ TESTOVÁNÍ RYCHLÉHO ZABYDLENÍ RODIN S DĚTMI V BRNĚ

RAPID RE-HOUSING BRNO

Padesáti brněnským rodinám, které bydlely v soukromých ubytovnách, azylových domech a jiných formách bytové nouze, byla v rámci tohoto projektu nabídnuta možnost bydlet ve standardním nájemním bytě a intenzivní podpora pro udržení bydlení. Poskytovatelem bydlení je Magistrát města Brna a několik brněnských městských částí. Poskytovatelem služby je místní nevládní organizace IQ Roma Servis, proškolená průkopníky systému bydlení především v Evropě, HVO Querido Discus. Dopad projektu vyhodnocuje vědecký tým z Ostravské univerzity a Masarykovy univerzity v Brně metodou randomizovaného kontrolovaného experimentu. Ten umožňuje izolovat vnější faktory porovnáním intervenční a kontrolní skupiny. Rodiny se nastěhovávaly od září 2016 do června 2017. Míra udržení bydlení po jednom roce od zabydlení byla 96 % (48 rodin z 50), oproti předpokladu na začátku projektu 80%.

O co jde?

Projekt se zaměřuje na pečlivé testování, zda je přístup bydlení především vhodný k řešení bytové nouze rodin v České republice. Očekává se, že do rodin, u kterých došlo ke stabilizaci v bydlení, se budou vracet děti z ústavní péče, zlepší se životní podmínky a sociální začlenění rodin a zároveň se sníží veřejné výdaje na tyto rodiny.

Jaká je situace bytové nouze rodin v Brně?

V dubnu 2016 proběhl v Brně registrační týden pro rodiny s dětmi v bytové nouzi, sečteno bylo celkem 421 rodin žijících v soukromých ubytovnách, azylových domech či v jiné formě bytové nouze. Ukázalo se, že u dotazovaných rodin vedla první krize k dlouhodobé bytové nouzi u dvou třetin, 92 % rodin bez domova zažilo během svého života v mediánu osm let v bytové nouze (Registrační týden Brno 2016). Dvě třetiny těchto rodin jsou romské. Jakmile jsou jednou bez domova, jsou tyto rodiny soukromými i veřejnými pronajímateli typicky považované za nezpůsobilé pro bydlení a mají tak k bydlení velmi omezený přístup.

Více zde:  https://hf.socialnibydleni.org/rapid-re-housing-brno