Pramen Svratky

Údaje o určení místa pramene Svratky se před časem dost rozcházely. Měla jím být Stříbrná studánka pod Žákovou horou, u které v roce 1970 otevíral tehdejší prezident Ludvík Svoboda Chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy. Dnes je ale jasné, že pramen vyvěrá asi o kilometr a půl dál směrem k Cikháji.

Z Cikháje vede modrá turistická značka na rozcestí, kde stojí dvě dřevěné figuríny myslivců. Na turistické mapě je místo označené jako U panáka. Myslivci mají nataženou ruku a ukazují dvěma směry. Jeden k Cikháji a druhý k Fryšavě. K prameni Svratky se jde dál po modré značce po trase na Fryšavu.

O pár desítek metrů dál, kde už v podobě malého potůčku teče řeka Svratka, je další zajímavé místo. Říká se mu Sražená voda. Protože byly v Cikháji mlýny a sklárna, potřebovali tam hodně vody. Proto právě v tomto místě svedli umělým kanálem Svratku do Stržského potoka. Svratka se tak nepřirozeně dostala z povodí Černého do povodí Baltského moře.

„V kronice se psalo, že Morava byla ošizená o vodu, která tekla do Sázavy,“ říká Miluška Doležalová z Klubu českých turistů ve Žďáře nad Sázavou. Ještě před necelými 10 lety byla na místě Sražené vody dřevěná lávka a pozůstatky umělého kanálu. Dnes už tam není nic a voda ze Svratky teče volně dál na Moravu.

Od Sražené vody je to k samotnému prameni Svratky už asi jen kilometr a půl cesty po pohodlné asfaltové lesní cestě se stoupáním do mírného kopce. Odbočka k prameni je označená turistickou značkou. K prameništi se jde vyšlapanou lesní cestou.

„Protože je tady taková černá zem, tmavé podloží, říkalo se tady tomu také Švarcava, jako Černá řeka,“ ukazuje Miluška Doležalová na černou zem pod našima nohama. Pramen Svratky nemá podobu studánky s trubkou, ze které teče voda. Je to tůňka.

Vedle tůně stojí kamenný památníček s nápisem: Zde počíná svůj tok řeka Svratka (Švarcava), s údajem nadmořské výšky 772 metrů nad mořem. U pramene nikde nevisí potvrzení o testování vody, ale jsou tu k dispozici hrníčky. Je tedy na odvaze každého turisty, jestli se z pramene Svratky napije.Pramen Svratky navÅ¡tívil v seriálu Zpět k pramenům Luděk Munzar