Do finále postoupilo 83 projektů!
Prohlédněte si je v galerii. Jsou označeny nápisem “PROVEDITELNÝ”.
Hlasování o vítězných projektech proběhne od 1. do 22. listopadu.
Zapojte se i vy!
Komínské projekty pro které můžete hlasovat:
Kohrada – komunitní zahrada se studnou u dopravního hřiště – Navrhovatel: Zdeněk Blatný
Jedná se zanedbaný pozemek se vzrostlými jabloněmi u dopravního hřiště před ZŠ Pastviny (v minulosti zahrádka) o výměře 650 m2, p.č. 4096/15.
Chtěli bychom zde pro vás a s vámi vybudovat veřejnou zahradu, kde si kdokoli (pokud možno z Komína) může natrhat/zasadit kytici květů, hrst bylinek, léčivek, ochutnat jablka. Kdo bude chtít, může zde kdykoli něco vyplít, zalít, okopat či jen posedět a pokochat se.
Kohrada by byla právě pro ty všechny z vás, kteří byste chtěli zahradničit, ale nemáte kde. Pro ty z vás, kteří třeba ani nemáte čas na nějaké zahradě pravidelně „dřít“. Jen si občas tak trochu zazahradničit pro relax.
Součástí projektu je oplocení, aby bylo zamezeno volnému přístupu psů, a také vybudování vlastní studny s ruční pumpou a interaktivním vodním prvkem pro děti a dospělé.
Kohrada by měla být využívána k edukační a relaxační činnosti pro děti z nedalekých mateřských a základní škol.
Veřejný přínos projektu: Jedná se o zkrášlení a veřejné využívání volného prostranství, posílení mezilidských vztahů, sousedské soudržnosti a možnosti praktického rozšíření environmentální výuky pro předškolní a školou povinné děti.
Pro kohokoliv nejen možnost si vypěstovat vlastní zeleninu, ale i místo k setkání a smysluplnému trávení volného času. Vstup zdarma.
Světélka na řece Svratce – Navrhovatel: Zdeněk Blatný
Martinské putování a Světélka na řece jsou tradiční putovní akce pořádané v Brně-Komíně pro rodiny s dětmi, seniory a všechny kdo se rád projde a na vytyčené trase plní úkoly, kvízy ap..
Jedním z míst-úkolů je pouštění lodiček/světélek na řece Svratce a právě zde bychom potřebovali vybudovat bezpečný přístup-molo k vodě.
Veřejný přínos projektu: Jde o vybudování schodů a mola pro bezpečný, třeba i bezbariérový přístup k vodě s možností pouštění lodiček/světélek na hladinu řeky, případně plavání.
Využití je celoroční
Můj pes a já – oba bez domova – pokusme se usnadnit jim život ! Navrhovatel: Milada Váňová
Zřízení speciálního kotce určeného pro dočasné umístění psa na dobu nezbytně nutnou, když jeho majitel – člověk bez domova – se o něj nemůže starat (např. pro nemoc, úraz, hospitalizaci apod.). Město kotec věnuje městskému útulku v Bystrci.
Veřejný přínos projektu: Pomoc lidem bez domova, když se dostanou do kritické situace, tak, aby neměli starost, co bude s jejich psem.
Hlasovat můžete zde: https://damenavas.brno.cz/galerie-projektu/
Co je Dáme na Vás
Na začátku roku 2017 město Brno spustilo první ročník projektu „Dáme na vás“, v rámci kterého mohou občané města rozhodovat o části rozpočtu. Brno je tak prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni.
Pro první ročník participativního rozpočtu vyčlenilo město částku dvacet milionů korun. A protože jeden projekt může stát maximálně 2 miliony korun, znamená to, že bude realizováno nejméně deset projektů.
U podaných projektů bude město posuzovat proveditelnost. Tedy zda realizaci projektu nebrání nějaká technická či právní překážka, případně jiný záměr města.
V listopadu 2017 pak občané města v hlasování rozhodnou, které projekty město zrealizuje.
Participativní rozpočet, který je jedním z projektů vznikajících v rámci konceptu Chytré Brno, se snaží vtáhnout občany města do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti.
Průběh projektu
Již od 1. února 2017 můžete navrhnout na webu damenavas.brno.cz nebo papírovou formou téměř cokoli, co je podle vás veřejně prospěšné – nové dětské hřiště, šachové stolky, noční brněnský půlmaraton, odpadkové koše, nové lavičky nebo něco úplně jiného.
Poté, co svůj projekt vložíte na web nebo přinesete v papírové podobě, pro něj potřebujete získat jistou podporu veřejnosti. A to buď on-line, ve formě zisku minimálně 150x “líbí se mi” na webu damenavas.brno.cz nebo papírovou formou ve formě prokázání podpory minimálně 15 obyvatel.
Následně, pokud bude Vámi navržený projekt úspěšně posouzen úřadem z hlediska proveditelnosti a získá souhlas příslušné městské části, postoupí projekt do závěrečného hlasování.
Poté je vše na občanech města Brna. Jen a pouze ti v listopadu 2017 hlasováním vyberou projekty, které město na své náklady zrealizuje a po dobu tří let zajistí jejich udržitelnost.
Projekty musí splňovat několik zásadních podmínek, zejména musí být veřejně přínosné a nesmí sloužit ke komerční propagaci. Finanční limit jednoho projektu je nastaven na dva miliony korun. Projekt by měl být realizovatelný během jednoho roku.
O participativním rozpočtování
Participativní rozpočet, který je jedním z projektů vznikajících v rámci konceptu Chytré Brno, se snaží vtáhnout občany města do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti ve městě.
Město Brno od zavedení participativního rozpočtování očekává zejména větší informovanost a zapojení obyvatel do tvorby městského rozpočtu, zlepšení komunikace mezi občany a úřadem, zapojení občanů do strategického rozhodování a posílení sousedských a komunitních vztahů.